<< 1 2 3 4 5 6 7 8 всички карти >>
    гр. Сливен    


Праз със сини сливи / гр. Сливен /
  
3-4 стръка праз се нарязват и се задушават в мазнина и вода, слагат се сол и червен пипер. Когато празът омекне, се добавят сините сливи и се вари 10-15 минути, докато омекнат и те.

Домашна триеницa / гр. Сливен /
  
Продукти: 600 г овче сирене, 250 г пиперки, 250 г домати, 100 г прясно мляко, 60 г краве масло, 3 г черен пипер, 15 г чеснов лук.
  
Приготвяне: Пиперките и доматите се изпичат и обелват. Смилат се на месомелачка или се счукват в хаванче. Сиренето се изкисва в хладка вода, претрива се с горещо прясно мляко и запържено масло. Така приготвените продукти се смесват, овкусяват се с черен пипер и счукан чесън и се разбъркват добре, докато се получи еднородна смес.

Пилешка чорба / гр. Сливен /
  
Продукти: пилешко месо /фенер, бяло месо и дреболии – сърце, джерка/; 1 чашка от 150 мл. ориз; 2 с.л. брашно; 1 жълтък; 1 чашка от 150 мл. олио; 1 к.л. червен пипер; 2 с.л. оцет; джоджен /гюзум/ и черен пипер по желание.
  
Приготвяне: Месото се сварява в подсолена вода. Преди окончателното сваряване, в бульона се прибавя измитият ориз, за да бъде окончателно сварен, когато е готово месото. Отстраняват се кожи, кости и хрущяли и се нарязва на малки кубчета. В малък тиган се слага олиото и в него се запържва леко брашното. Прибавя се червеният пипер и постепенно запържената смес се разрежда с части от бульона, а когато стане гъста каша, тя се прибавя към останалия бульон. Жълтъкът се разбива с оцета в отделен съд, към него се прибавя по малко от горещия бульон, и след като се разбърка, се смесва с останалия бульон в тенджерата. Прибавя се нарязаното пиле и се подправя с дребно нарязан пресен джоджен или със стрит сух. При сервирането може да се сложи резенче лимон и черен пипер.


Боб с ориз / гр. Сливен /
  
Сварява се половин кг сух боб. Слага се 1 лъжичка сол. Прибавя се половин чаша ориз и 2 чаши вода и се вари, докато омекне оризът и се сгъсти. Добавя се джоджен, после се сваля от огъня. В тиган се сгорещява олио и се запържва 1 глава лук. Като поомекне, се слага 1 с.л. червен пипер, и с това се заливат бобът и оризът. По желание може да се сложи и черен пипер.

Пиперова каша / гр. Сливен /
  
За кашата се ползва кисел пипер от туршия, може да се ползват и малко кисели домати. Взима се една малка глава лук и се запържва. Слага се пиперът и като се запържи, се добавя червен пипер, налива се вода и малко кисела чорба и се оставя да ври. Когато се свари, се прави брашняна каша и се слага вътре, като се бърка непрекъснато да не стане на топчета.

Яхния със сини сливи и картофи / гр. Сливен /
  
В олио се запържва лук, слагат се сол и червен пипер, добавят се нарязани картофи, обърква се и се добавя вода. Като поври малко, се слагат сините сливи, дафинов лист, черен пипер, и се оставя да се сготви.


Каша от гроздова шира / гр. Сливен /
  
Приготвяне: Смачква се грозде. Сокът се оставя да се утаи. След това се затопля и се слага бяла пръст, за да се пресече ферментацията. Ако няма бяла пръст, се слага 1 грам натриев бензоат на 1 литър сок. Препенва се. След като се избистри ширата, се прави кашата. За 1 литър шира се слагат 100 грама грис в супник. Залива се със студена шара, за да стане на рядка каша. Завира ширата. Слага се индрише да поври за аромат. Ако шарата не е достатъчно сладка, се подслажда на вкус. Отнема се тенджерата от огъня и се сипва грисът с непрекъснато бъркане, за да не се получат бучки. Слага се отново на по-слаб огън и се бърка още 10 минути до сваряване напълно. Кашата се разсипва в плитки чинии и се поръсва със смлени орехи. Студена се реже на ромбчета.

Свинско с черен боб / гр. Сливен /
  
Черният боб може да се сготви и с агнешко, но със свинско месо става най-вкусен. Бобът се изчиства и измива. Нарязва се зелен лук. Първо се запържва месото, след това се слага бобът, а накрая – лукът. Добавя се малко сол. Когато всичко се запържи добре, се слага червен пипер и се налива вода, добавят се гюзум и девесил, а накрая – малко брашно, за да се поразмъти водата.


Риба гювеч по сливенски / гр. Сливен /
  
Продукти: 1 кг /5 броя/ риба; половин ч.ч. олио; 2-3 глави лук; 3-4 домата; 1 ч.ч. гъби; 2-3 пиперки; половин ч.ч. ориз; половин връзка магданоз, сол на вкус
  
Приготвяне: Рибата се почиства и измива добре, после се нарязва на порции, посолява се и се изпържва в част от мазнината. В останалата мазнина и малко вода се задушава ситно нарязаният лук, а след това последователно се прибавят и задушават до омекване половината от доматите, нарязаните на ситно пиперки, нарязаните на ивички гъби, и оризът. Сместа се залива с топла вода или бульон, посолява се и се вари на тих огън, докато оризът набъбне, а след това се изсипва в тавичка. Отгоре се нарежда рибата и се прибавят останалите домати, нарязани на колелца. Ястието се пече във фурна, докато остане на мазнина. Преди поднасянето се поръсва със ситно нарязан магданоз.

Попара с хрупалки / гр. Сливен /
  
Продукти: 3 филии бял хляб, една шеста пакетче краве масло, сирене около 100 гр., вода и сол
  
Приготвяне: От филиите се отстранява кората и средината им се реже на ленти, широки около 1.5 см. В малко тиганче се сгорещява половината от маслото и лентите се пържат първо от едната страна, после от другата. В купичка или гювече се натрошават корите от флиите и между тях се слага натрошеното сирене. Най-отгоре остават натрошени хапки, а върху тях се слага останалото масло на парченца. Надробената попара се залива с около 150 мл. леко подсолена гореща вода, без да става водна. Водата се излива върху парченцата масло. Купичката с горещата попара се захлупва с капаче или чинийка. Изпържените хапки се натрошават с ръка на по-дребни парчета и се сервират отделно, като преди непосредствена консумация се слагат върху попарата.


Сливенски милинки / гр. Сливен /
  
Приготвяне: Едно кубче мая /42 гр./ се разтваря в 100 мл. хладка вода или мляко и щипка захар. Замесва се тесто от 500 г. брашно, 200 мл. вода /мляко/, две щипки сол, прибавя се втасалата мая. Оставя се тестото да втаса. В намаслена тава /олио и масло/ се късат и нареждат малки топчета, които се овалват с намазнени ръце. Оставят се отново да втасат. Прави се заливка. Може да е без яйце – от 125 г. масло, 1 ч.л. сол, 3-4 с.л. галета; или с яйце - 2 с.л. брашно, 1/2 пакетче масло, 1 с.л. вода, 1 яйце, щипка сол. Втасалите милинки се заливат и се пекат в загрята фурна на 200 градуса.


Сливенски петмезени питки / гр. Сливен /
  
Продукти: едно готово тесто; петмез /може и хубав шипков мармалад или рачел/; олио; захар; орехови ядки
  
Приготвяне: Тестото се оставя да втаса добре. Късат се малки топчета, които се слагат в предварително добре намазана с олио тава. Топчетата се слагат на разстояние едно от друго. Оставят се да втасат, докато удвоят обема си. След като втасат, с палеца се прави вдлъбнатина, в която се слага орехова ядка и отгоре се излива сместа с петмеза. /Сместа се приготвя така: в дълбок съд се излива петмезът, в който се слагат захар и малко вряла вода, за да може захарта да се разтопи. Слага се и олиото и се бърка, докато се получи гладка смес/. Тавата се слага в загрята фурна и топчетата врат в сместа, докато се запекат. Сервират се с чаша студена вода по сливенски.

Сирена пита / гр. Сливен /
  
Приготвяне: Забърква се мая с малко захар /чаена лъжичка/, щипка сол и топла вода. Оставя се да втаса. Във втасалата мая се чукват 2-3 яйца, слагат се 300 г сирене, 250 г течна мас, чаена лъжичка топла вода. Замесеното тесто се изсипва в намазана с масло тавичка и се оставя да втаса. Отгоре се маже с масло или яйце и се оставя да втаса. Пече се на силна фурна.


Баница с лапад / гр. Сливен /
  
Продукти: е1 пакет кори за баница; 2 връзки лапад; 3 яйца; 1 чаша ориз; 300 г сирене; 1 ч. чаша олио; 2 връзки зелен лук
  
Приготвяне: Лападът се запържва с лука. Оризът се сварява в 4 чаши подсолена вода. Оставят се да изстинат. Смесват се с яйцата и натрошеното сирене. Сместа се разпределя върху корите. Навиват се и се подреждат в намазнена тава. Пече се на 180 градуса.


Баница с ориз / гр. Сливен /
  
Продукти: за плънката: 1 ч.ч. ориз, сварен в 3 ч.ч. вряща вода, с прибавени 1 с.л. олио и щипка сол; 500 г сирене; 3-4 яйца. За корите: 500 г брашно; 1 яйце; 1/2 с.л. олио; 1/2 с.л. оцет; 1/2 ч.ч. хладка вода; 1/2 к.л. сол.
  
Приготвяне: Избира се брашно с по-високо съдържание на глутен и добре отлежало. Брашното се пресява във формата на венец, и в средата му се слагат яйцето и солта. При замесването на тестото се сипва по малко хладка вода, олио и оцет. Омесва се средно меко тесто и се нарязва на късове, от които се оформят гладки топки. Топките се поставят в набрашнена тава, покриват се с влажна кърпа и се оставят за половин час на температура 20 градуса. Разточват се 6 кори. В намазана с олио тава се поставя първата кора, намазва се с олио и се слага втората кора. Поръсват се с половината от плънката. Нареждат се по същия начин още две кори и върху тях се разпределя останалата част от плънката. Най-накрая се нареждат останалите две кори. Така оформената баница се нарязва с нож на квадрати и в цепнатините се поставят парченца краве масло. Пече се в предварително загрята умерена фурна. След изпичането се поръсва с около 100 мл студена вода и се покрива с лист хартия и кърпа, за да омекне коричката. Може да се сервира топла, но е вкусна и изстинала.


Печена тиква / гр. Сливен /
  
Приготвяне: Тиквата се обелва и нарязва на правоъгълници с дължина 5-6 см и дебелина 2 см. Парчетата се овалват в брашно. Кръгла тава се намазва с олио. Нареждат се парчетата едно до друго. Оставят се 2 пръста свободно място до горния ръб на тавата, за да не прелива. В купа се смесват 1 ч.ч. захар, половин литър прясно мляко и 3 яйца. С така приготвената смес се залива тиквата, като сместа трябва да покрие най-горния пласт, за да не изгори брашното. Пече се в умерена фурна. Когато парчетата станат тъмнокафяви, тавата се покрива с фолио и се допича още малко. По желание, вече студена, се поръсва със счукани орехи. Най-подходящи за този десерт са тиквите от сорт Цигулка. Една средна тиква е достатъчна за тава с диаметър 32 см.

Лозови връхчета с ориз / гр. Сливен /
  
Продукти: за плънката: лозови връхчета; няколко стръка зелен лук; олио; ориз; чесън; орехи; накълцан копър; кисело мляко; червен пипер
  
Приготвяне: Набират се лозови връхчета, заедно с тъничките мустачки. Колкото повече са, толкова по-добре. В тенджера се задушават няколко стръка зелен лук / може и стар/ с малко олио и 2-3 супени лъжици вода. Прибавят се нарязаните лозови връхчета с нежните листенца и мустачките. Позавъртат се няколко минути да променят цвета си, посоляват се и се добавят оризът, да стане "стъклен". Ястието се залива с гореща вода – на чаша ориз 3-4 чаши вода. Доварява се на тих огън. Отделно се намачкват чесън с орехи, добавя се много накълцан копър и добре се обърква с кофичка кисело мляко. В тиганче се запържва олио с червен пипер. Ястието се сипва в чиния, отгоре – няколко лъжици от подлученото кисело мляко и се полива със запръжката.

Пържоли по сливенски / гр. Сливен /
  
Приготвяне: Свинските котлети се начукват и овкусяват с вино, лимонов сок и черен пипер и се оставят на хладно за 20-30 минути. През това време се задушават последователно лук, нарязан на филийки, настъргани моркови и домат. Добавят се нарязан чесън, магданоз, червен пипер (сладък и леко лют) и се посолява. Охладените котлети се посоляват и изпържват до зачервяване. Нареждат се в намазана разлата тава и отгоре им се разстила сосът. Слагат се и бучки краве масло, кръгчета домати и лимон, и се запичат в предварително загрята фурна.

Зелеви сарми / гр. Сливен /

Приготвяне: Зелевите листа се отделят от зелката. Ако са много големи, се режат на две части. Дебелата жила се изрязва. Праз лук се нарязва на ситно и се запържва. Слагат се ориз и кайма, малко черен пипер и всичко се изпържва добре. В зелев лист се слага лъжица от сместа и се увива на сарма. Готовите сарми се нареждат в тенджера или гювеч, а отгоре се слага чиния, за да ги притиска, налива се вода и малко зелева чорба и се готви до готовност. Отделно може да се препече малко брашно, в което да се сложи от бульона, и с този сос да се залеят сервираните в чинии сарми.

Месо с дюли / гр. Сливен /
  
Приготвяне: 1 кг телешко месо се задушава с вода и олио, нарязват се 1-2 глави лук, добавят се 1 лъжица сол и червен пипер и половин кг картофи и магданоз. Когато месото и картофите са сварени, се слагат 1-2 нарязани на филийки дюли.

Овнешко с прясно зеле по сливенски / гр. Сливен /
  
Приготвяне: Месото леко се сварява със сол, препенва се. Нарязаното зеле се прибавя, обърква се, слага се червен пипер и се вари на тих огън, с немного вода. Използва се мазнина от самото месо. Може да се нарежат и пресни домати. Овнешкото със зеле е тестирска манджа и се яде по гроздобер.

Козя пастърма с яйце / гр. Сливен /
  
Приготвяне: Пастърмата се изкисва предварително. Слага се да поври. Прибавя се лукът и след като поомекне, се залива с яйце. Може да се приготви и пастърма със сух боб – бобът се сварява отделно, сварява се и пастърмата и след това се прибавя към боба.


Тюрлюгювеч по сливенски / гр. Сливен /
  
Продукти: 1 кг месо /агнешко или свинско/; 500 г картофи; 2 глави кромид лук или връзка пресен лук; няколко скилидки чесън; 2-3 моркова; 1 патладжан; 1-2 тиквички; 500 г зелен фасул; 500 г бамя; 2 зелени чушки; 2 домата; връзка магданоз; 1 лъжичка сол; 1 лъжичка червен пипер
  
Приготвяне: Съотношението месо – зеленчуци трябва да е 1 кг към 3 кг. Към леко свареното месо се добавят лукът, чесънът, морковите, патладжанът, зеленият фасул и чушките. След като поомекнат зеленчуците, се слагат тиквичките, доматите, бамята и магданозът.

Сливенски яйчен гювеч ( тюрбелия ) / гр. Сливен /
  
Приготвяне: Късове от предницата на агнето се задушават с нарязан лук и малко вода и масло. Слагат се сол и червен пипер. Когато лукът омекне и месото се свари, се залива с 1-2 яйца и кисело мляко, оставя се на отворена фурна след заливането.

Тюрлюгювеч по сливенски / гр. Сливен /
  
Продукти: 1 кг месо /агнешко или свинско/; 500 г картофи; 2 глави кромид лук или връзка пресен лук; няколко скилидки чесън; 2-3 моркова; 1 патладжан; 1-2 тиквички; 500 г зелен фасул; 500 г бамя; 2 зелени чушки; 2 домата; връзка магданоз; 1 лъжичка сол; 1 лъжичка червен пипер
  
Приготвяне: Съотношението месо – зеленчуци трябва да е 1 кг към 3 кг. Към леко свареното месо се добавят лукът, чесънът, морковите, патладжанът, зеленият фасул и чушките. След като поомекнат зеленчуците, се слагат тиквичките, доматите, бамята и магданозът.


Подквасване на мляко
/ гр. Сливен /
  
Приготвяне: Млякото се сварява и се слага в буркани. Температурата се проверява така: като се сложи в него кутрето и се преброи до 10, да се издържа на топлината. Слага се подкваса: на 1 буркан - 1 лъжичка кисело мляко, разбъркано с 1-2 лъжици прясно мляко. Всеки буркан се завива добре и се оставя да престои 3-4 часа на хладно.

Катък / гр. Сливен /
  
Приготвяне: Взима се кисело мляко и се прецежда през тензух, докато остане само гъстото мляко. Посолява се и е готово за консумация. Може да се хапва като мезе или да се използва за приготвянето на салата "Снежанка".

Кашкавал с лимонтузу / гр. Сливен /
  
Приготвяне: За кашкавала може да се използва всякакъв вид мляко. Млякото се сварява с малко сол, а като заври, се добавя лимонтузу. Млякото се пресича и се прецежда, и подобно на сиренето се притиска.

Катми / гр. Сливен /
  
Приготвяне: Счупват се 8-10 яйца в по-голяма тенджера, разбиват се добре, наливат се 2-3 литра вода и 1 с.л. сол. Брашното се пресява и се слага в тенджерата. Бърка се, докато се получи по-рядка каша. Катмите се пекат на сач на огъня. Слага се един черпак от сместа, когато сачът се нагрее добре, и като се запекат от едната страна, се обръщат с лопатка. След като се изпекат и от двете страни, се изваждат в тава и се намазват с масло.

Пържени филийки / гр. Сливен /
  
Приготвяне: Прави се гъста кашичка от яйца, вода, малко сол, хлебна сода и брашно. Филийките хляб се разрязват на две и всяка половинка се потапя в кашичката. Пържат се в тиган, докато филийките се зачервят и от двете страни. Консумират се с кисело мляко или сладко.


Попара / гр. Сливен /
  
Приготвяне: Хубавата попара става най-добре със сух хляб или сухар. Хлябът се надробява в паничка, добавят се сирене и масло, заливат се с гореща вода и се захлюпва да се задуши добре.

Дяволчета / гр. Сливен /
  
Приготвяне: Взимат се две яйца, счупват се в супниче и се слага малко кисело мляко и една кафяна лъжичка сода бикарбонат. Всичко това се обърква добре, слага се брашно, докато стане гъста каша. В тиган се загрява повече олио. Взима се с лъжица от сместа, слага се в тигана и се завърта леко, за да образува различни форми. Като се изпържат добре, се изваждат и сервират.

Домашни милинки / гр. Сливен /
  
Приготвяне: Малко мая се разбърква с хладка вода, малко сол и брашно. Прибавят се 1 1/2 чаши прясно мляко, 1 супена лъжица захар, 1 чаена лъжичка сол и брашно, прави се меко тесто. Оставя се 1 час да втаса. Разтопяват се 2 супени лъжици масло. Потапят се пръстите в маслото и от тестото се правят топчици, колкото орех. Нареждат се едно до друго в намазана тавичка и отново се оставят да втасат. Заливат се със смес от 1 чаена чаша прясно мляко, 2 яйца, 2 супени лъжици масло, 1 супена лъжица брашно и натрошено сирене. Пекат се до порозовяване.

Сирене в стомна / гр. Сливен /
  
Приготвяне: Нужна е негледжосана стомна. Прясно издоеното овче мляко се сварява. След като изстине, се слага малко сол и се налива в стомната, докато я напълни. После се омесва тесто и с него се запечатва отворът на стомната. Трябва да престои така 6-7 месеца. След това тестото се отчупва и сиренето се консумира, намазано на филийки.
<< 1 2 3 4 5 6 7 8 всички карти >>  



 
 
<< Начало
Е-mail: tourism.sliven@gmail.com    
Copyright © 2024,  Инфо Туризъм Сливен,  Всички права запазени