<< 1 2 3 4 5 6 7 8 всички карти >>
    c. Гавраилово    


Погача / c. Гавраилово /
  
Продукти: около 1,6 кг брашно; 600 мл. вода; 1/2 кофичка кисело мляко; 1 пакетче мая; 1 с. л. сол; 1 с. л. захар; 4 яйца; 2 пакетчета сусам за поръсване; 1 жълтък за мазане; 1 пакетче масло  

Приготвяне: От продуктите се омесва средно меко тесто. Оставя се да втаса около един час. Готовото тесто се разделя на 4 части и се оставя 1 малко топче. Всяко от четирите топчета се разточва и се маже с разтопеното масло. Разточените листи се нареждат един върху друг. Разрязват се на 16 части и се навиват като кифлички. Малкото топче се оформя за средата. Нареждат се в тава и се оставят да втасат още 50 минути. Намазват се с жълтък и се поръсват със сусам. Пече се на 180 градуса за 45 минути.


Сладка баница / c. Гавраилово /
  
Продукти: 1 пакет кори за баница; 6 яйца; 1 ч.ч.захар; 1 ч.ч.кисело мляко; 1 ч.ч.олио; 1 бакпулвер; 1 ванилия. За сиропа: 1,5 ч.ч.захар; 3 ч.ч.вода; 1 ванилия  

Приготвяне: В намазана с олио правоъгълна тава се нареждат корите, изправени на хармоника, и се запичат до розово. След като се запекат, се заливат със сместа от яйца, захар, кисело мляко, олио, бакпулвер и ванилия и се връщат във фурната. Сиропът не се вари. Само се разтварят захарта и ванилията във водата. Вече изпечената баница се залива със студен сироп.

Биздерми
/ c. Гавраилово /
  
Продукти: 1 кг. брашно; 1 яйце; 1 ч.ч. кисело мляко; 1 с.л. сол; 1 с.л. олио; 1 ? ч.ч. вода; 300-400 г сирене; мас  

Приготвяне: Яйцето, киселото мляко, солта, олиото и водата се разбъркват. След това се добавя брашното, замесва се меко тесто, ако е необходимо, се добавя още брашно. Тестото се разделя на равни топки. Всяка топка се разточва с точилка. Намазва се с мас и се поръсва със сирене. Завива се на руло и след това се хваща в двата края и в противоположни посоки се навива на охлюв. Получават се два охлюва. Те се слагат един върху друг и се разточва, колкото е големината на тигана. Намазва се с мас и се пече от двете страни.


Сладко от пияни праскови
/ c. Гавраилово /
  
Продукти: 3 кг праскови, цели, обелени, сорт Бейби голд; 1 кг захар; 2-3 литра вода; 50-100 мл коняк  

Приготвяне: Прасковите се белят и се слагат за 2 часа във варов разтвор. Водата завира, прибавя се захарта и ври, докато придобие кремав цвят. След това прасковите се прибавят към врящия сироп и врат на бавен огън, докато се сгъсти сиропът. Сваля се от огъня, добавя се конякът и се слага да поври още около 5 минути.





Бабината мерудийка / c. Селиминово /
  
Продукти: салвия /градински чай/; сминдух /рогата мерудия/ мащерка; листа от чесън; листа от пипер; листа от бакла; риган; магданоз; чубрица; калофер; босилек; пуканки; печено тиквено семе; пуканки-циганчета.
  
Приготвяне: Билките се берат след цъфтеж, около Еньовден. Сушат се на сянка, нарязват се и се смилат. Бабината мерудийка се използва като добавка към ястия и сандвичи.


Пилена каша / c. Селиминово /
  
Продукти: пилешко месо; червен пипер; мазнина; сол; чубрица; вода; брашно
  
Приготвяне: Кашата става най-вкусна, когато е приготвена от домашно пиле, а за мазнина се използва свинска мас. Ястието се бърка с дървена лъжица. Загрява се мазнината в тенджера, като се поставя вътре и хапка хляб, за да разбере кога е готова мазнината. Изважда се хапката и се пускат едновременно в мазнината няколко парчета месо от пилето и малко червен пипер. Разбърква се добре с дървена лъжица, после се добавя останалото месо. Посолява се с едра сол и се разбърква отвреме-навреме да се позачерви месото. Залива се с топла вода, като преди това се слага още червен пипер. Поставя се стрък прясна /или суха/ чубрица и се оставя да ври. Когато месото стане готово, се дръпва тенджерата от огъня и с лъжица се отделя червената мазнина. Отделно в някаква паничка се налива студена вода и с постоянно бъркане с вилица се сипва по малко брашно във водата до получаване на не много гъста гладка каша. След това отново се поставя тенджерата на огъня, за да заври месото, и като се бърка непрекъснато бавно се прибавя кашата, докато се получи желаната гъстота. Добавя се отделената червена мазнина и се оставя кашата на огъня докато заври, за да се смеси мазнината. Изважда се оголеното стръкче чубрица и се разсипва на всеки според това кой каква част от пилето обича /плешка, крилце, копанче, бяло месо/.

Селска погача
/ c. Селиминово /
  
Продукти: 1 кг брашно; 3 яйца; 200 мл прясно мляко; 150 г мазнина; 1 кубче мая; 1 ч.л. сол; 1 с.л. захар
  
Приготвяне: Маята с малко прясно мляко и захарта се разбърква и оставя да шупне. Замесва се меко тесто, бие се 50 пъти и се оставя да втаса. Премесва се отново и се разделя на 4 топки, после отново се оставя да втаса. Точат се дебели кори, около половин см, режат се на 4 триъгълника и се навиват на кифла. Редят се в намаслена тава и се мажат с жълтък. Оставят се да втасат. Пекат се на 200 градуса.

Сладко от пияни праскови
/ c. Селиминово /
  
Продукти: 3 кг праскови, цели, обелени, сорт Бейби голд; 1 кг захар; 2-3 литра вода; 50-100 мл коняк
  
Приготвяне: Тиквата се обелва и нарязва на кубчета, поставя се във варно мляко за 1 час, изважда се от разтвора и се измива няколко пъти. Слага се водата да заври със захарта, след това се слага и тиквата да се вари, докато се сгъсти /капка сироп се пуска в чаша с вода и трябва да падне цяла на дъното/. След като рачелът е готов, се сваля от огъня и му се слага лимонената киселина. Насипва се в буркани и се заварява за вакуум 10 минути.

Тиганички от лапад
/ c. Селиминово /
  
Продукти: 1 кг лапад; 3-4 яйца; 200 сирене или извара; кисело мляко; чесън; 200 мл олио; галета
  
Приготвяне: Лападът се сварява, отцежда се и се намачква. Добавят се яйцата и сиренето. Прави се еднородна смес. Оформят се шницели, овалват се в галета и се пържат в сгорещено олио. Сервират се, залети с кисело мляко и чесън.



    c. Драгоданово    


Тиганици / c. Драгоданово /
  
Продукти: 1 яйце; 1 ч.ч. кисело мляко; 1 к.л. хлябна сода и толкова сол; брашно около 1 чаша
  
Приготвяне: Продуктите се смесват до гъста каша. Със супена лъжица се взима от сместа и се пържи в сгорещено олио. Накрая се поръсват с пудра захар. Приготвят се и за Задушница и за помен, като върху тях се слага една лъжичка мляко с ориз.

Ръти уши (предястие)
/ c. Драгоданово /
  
Продукти: 3: 1 кг. брашно; 1 и 1/2 к.л. сол; 1-2 с.л. оцет; 1 с.л. олио.
  
Приготвяне: От продуктите се меси меко тесто и разточва тънък лист, който се реже на ленти, широки около 5-6 см. От лентите се оформят квадрати, които се прегъват на триъгълник. Вече оформените уши се оставят да опръхнат и се пускат във вряща вода за около 30-40 минути. Изцеждат се и се гарнират с 3-4 кофички кисело мляко, щипка сол, чесън на вкус. Заливат се със запръжка от олио и червен пипер.

Зелени кисели домати с ориз
/ c. Драгоданово /
  
Приготвяне: Кисели домати, чушка, моркови (от туршия), 1-2 глави лук се запържват и към тях се добавят 1 ч.ч. ориз, 4 ч.ч. вода и чубрица.


Каймачена каша (Овчарска гозба) / c. Драгоданово /
  
Продукти: 500 г. каймак; 1 ч.ч. вода; 4-5 с.л. брашно; сол на вкус.
  
Приготвяне: Каймакът се загрява, докато се получи еднородна смес, долива се водата и се слага брашното, за да стане каша. Всичко се бърка, докато отгоре излезе маслото от каймака и стане гъста каша. Добавя се сол.


Свинска кавърма със сини сливи / c. Драгоданово /
  
Приготвяне: Месото от булския кокал на прасето се запържва с около 1,5 кг. едро нарязан и 2-3 глави настърган лук. Добавят се сол, червен пипер, вода и се оставя да ври. Когато е почти сварено месото, се добавят и сините сливи (предварително накиснати в хладка вода), дафинов лист, черен пипер. Желателно е да не се слага брашно.


Лятна точена милина
/ c. Драгоданово /
  
Приготвяне: От 1 кг брашно, 1,5 ч.ч. топла вода, по 1 ч.л. олио, оцет и сол се омесва тесто. Оставя се около 15 минути да почине и се разточват кори, според тавата. За плънката са нужни 3-4 яйца и сирене, мас или олио. Наредените кори се заливат с 300 мл прясно мляко плюс остатъка от плънката. Оставя се малко да поема млякото и се пече на умерена фурна.


Комачена милина / c. Драгоданово /
  
Продукти за тестото: 1 кг. брашно; 1 яйце; 1 кубче мая; по 1 щипка сол и захар; няколко капки оцет; около 400 мл вода. За плънката: 300 г. сирене; 1-2 яйца; 1 щипка хлебна сода, угасена в 1 с.л. кисело мляко.
  
Приготвяне: От тестото се разточва лист и се нарязва на ленти с ширина 5-6 см. В средата на всяка се слага от плънката и се прегъва на две по дължина. Режат се хапки и се поставят в добре намазнена тава. Наредените комачета се заливат със смес от 1 л. прясно мляко, 1 ч.л. сол, 3-4 яйца и се оставят да втасат. Пекат се с предварително загрята фурна, като от време на време се изключва горният реотан на фурната. На дъното на тавата се образува вкусно "млече".


Гръцмулена милина / c. Драгоданово /
  
Приготвяне: От 1 кг брашно, 1,5 ч.ч. топла вода, по 1 ч.л. олио, оцет и сол се омесва тесто. Оставя се около 15 минути да почине и се разточват кори, според тавата. За плънката са нужни 1 ч.ч. захар, 1 ч.ч. начупени орехи, 1 к.л. канела. Кората се срязва на две, поръсва се с плънката, навива се хлабаво на точилката и се освобождава така, че листът да се нагърчи. След като листите се наредят в намазнена тава, се пекат в загрята фурна. Вече изстинала, милината се залива с горещ захарен сироп в съотношение 1 л. вода – 800 г. захар.

Катми с мляко
/ c. Драгоданово /
  
Продукти: 2 яйца; 2 ч.ч. брашно; 1 ч.л. сол; 1 к.л. хлебна сода; около 2 ч.ч. вода.

Приготвяне: Готовите вече студени катми се нареждат една върху друга, нарязват на ромбоиди и се заливат с 1 л. горещо прясно мляко, подсладено с около 800 г. захар и ванилия.

Домашен овчи кашкавал
/ c. Драгоданово /

Продукти: 5 л. овче прясно мляко; 3-4 с.л. сол; 1 пакетче лимонена киселина.

Приготвяне: След като заври, млякото се пресича с лимонената киселина и се бърка 10-15минути непрекъснато, докато се образуват парцали. Добавя се солта, прецежда се и се притиска като сирене, за да се образува питка, която се оставя в хладилника 1-2 дни.



    c. Глушник    


Солени бухти / c. Глушник /
  
Продукти: 1 кофичка кисело мляко; 3 яйца; 1 ч.л. хл.сода; 300 г натрошено сирене; брашно, колкото поеме
  
Приготвяне: Меси се меко тесто и се оставя да почине половин час. Разделя се на 5-6 топки. Разточва се с ръце и се реже с нож или с чаша. Пържи се в сгорещена мазнина.

Рязана чорба /макарини
/ c. Глушник /
  
Продукти: вода; брашно; сол
  
Приготвяне: Замесва се по-твърдо тесто от изброените продукти. Разточва се на по-дебел лист, като се поръсва с доста брашно, за да не полепва. Както е навит листът на точилката, се цепи с нож по дължината на точилката. Получават се дълги ленти. Всяка лента се нарязва на ситно по късата страна. Простира се върху покривки да изсъхне. Запича се. Така приготвените макарини се варят в подсолена вода. След като се сварят, се измиват със студена вода. Сервират се в чинии, поръсени със сирене и попарени с олио и червен пипер. Тази гозба се е приготвяла за Заговезни.


Боб на цървули / c. Глушник /
  
Продукти: черен боб /бакла/ - зърна; главичка лук; олио; сол; червен пипер; брашно; джоджен
  
Приготвяне: Бобът се накисва от вечерта. След това се маха черничкото и се слага да ври с една главичка нарязан лук, докато се напукат зърната. Солта се слага накрая. Снема се от огъня и се прави запръжка от олио, лъжичка брашно и червен пипер. Запръжката се прибавя към боба и се подправя с джоджен.

Разлят боб
/ c. Глушник /
  
Продукти: черен боб /бакла/ - зърна; олио; сол; червен пипер; брашно; джоджен
  
Приготвяне: Бобът се накисва от вечерта. След това се маха черничкото и се слага да ври. След като поври малко, се снема от огъня и се обелват зърната от ципата. Слага се чиста вода и варенето продължава, докато се развари бобът - да стане на кашичка. Прибавят се солта и стрит на ситно джоджен. След като варенето приключи, се намачква добре и се разлива в чинии, поръсва се с червен пипер и се полива със сгорещено олио.

Бял боб със свински ребра в гювеч
/ c. Глушник /
  
Продукти: 1 кг свински ребра; 500 г бял боб; 1 глава лук; 1 морков; 1 червена чушка; 2 домата; 1 люта чушка; червен пипер; джоджен; сол
  
Приготвяне: В гювеча се слагат насечените на половинки ребра, фасулът, предварително изкиснат от предишната нощ, и нарязаните на кубчета моркови. Залива се с вода, слага се капакът и се вари на умерен огън, докато фасулът поомекне. Добавят се ситно нарязаните лук, чушка, обелени домати, после се пуска и лютивото чушле. Овкусява се със сол, червен пипер и ситно нарязан джоджен и се вари до готовност. Ястието не се замътва с нищо (не се слага брашно).



Бърза трахана / c. Глушник /
  
Приготвяне: Във вряща вода се слагат сол, оцет, малко размито брашно, суха люта чушка и


Маладой / c. Глушник /
  
Продукти: 1 яйце; 1 кубче мая; 1/2 с.л. сол; 1 с.л. захар; 1 с.л. оцет; 2 с.л. олио; 500 мл топла вода; брашно. За плънка и заливка: натрошено сирене; 6 яйца; 500 мл прясно мляко; 2-3 капки мая за сирене; каймак от овче мляко
  
Приготвяне: Замесва се меко тесто с 1.250 кг. брашно. Тестото се разделя на 6 или 8 топчета. Разточва се кора, поръсва се с олио и натрошено сирене и 2 яйца. Слага се в намаслена тава, навита на охлюв. Оставя се да втаса и след като е напълнила тавата, се залива с 500 мл прясно мляко, което предварително е подсирено с 2-3 капки мая за сирене и 4 яйца. На всяка тава се слага и по една супена лъжица каймак от овче мляко. Пече се в предварително загрята фурна.

Сватбарска манджа / c. Глушник /
  
Продукти: овнешко месо; лук; олио; чушка; домат; картофи; магданоз; сол; джоджен
  
Приготвяне: Месото се сварява предварително. Бульонът се прецежда. Запържва се много лук, прибавя се месото, след това червен пипер и сол. Долива се с бульона. След като поври малко, се прибавят картофите, нарязани на по-едро. За сгъстяване се поръсва брашно. Подправя се с пресен джоджен и магданоз. Тази гозба се е приготвяла за сватби и оттам носи името си Сватбарска манджа. Яденето може да се приготви и с друго месо.


Точена баница / c. Глушник /
  
Продукти: 250 мл. хладка вода; 1 яйце; 3 с. л. олио, 1.с.л. оцет; 1 ч. л. сол; около 350 г. брашно и още около 100 г. за разточването. За плънката: 2 яйца; 200 г. сирене; 100-150 мл. олио или масло
  
Приготвяне: Към хладката вода се добавят олиото, солта и яйцето. Разбиват се с вилица до еднородност. Брашното се пресява и в него се прави кладенче. Наливат се течните съставки и постепенно започва да се добавя от брашното. Омесва се гладко, нелепнещо и еластично тесто. След това се поръсва много леко малък участък с брашно на плота. Тестото се разделя на 6 приблизително равни къса, които се оформят на хубави топчици. Поставят се топките тесто на плота и се покриват с кърпа. Оставят се да почиват 30 минути. Докато тестото си почива, се разтопява маслото/маста/ и се оставя да се охлади. Мазнината трябва да е течна, но не и гореща. Натрошава се сиренето и в купа се разбиват до еднородност яйцата. След като времето за отпускане на тестото изтече, се поръсва с малко брашно плотът и топчицата тесто. Разточва се във всички посоки, докато кората стане възможно най-тънка. По време на разточването се добавя по малко брашно на плота и върху кората. Поръсва се с малко мазнина кората и се разпределя равномерно малко от натрошеното сирене. Добавят се и 2-3 лъжици от разбитите яйца. Кората се навива на рехаво руло, след което се завива като охлюв. Пече се в загрята фурна.

Палачинки
/ c. Глушник /
  
Приготвяне: Приготвя се рядка каша като боза, от вода, брашно, 5 яйца, сол и 1 с.л. олио. От така приготвената смес се пекат палачинки в сач или в подходящ тиган.

<< 1 2 3 4 5 6 7 8 всички карти >>  



 
 
<< Начало
Е-mail: tourism.sliven@gmail.com    
Copyright © 2024,  Инфо Туризъм Сливен,  Всички права запазени