Маазите и Дебоя
В гр. Сливен има запазени няколко образци на български възрожденски търговско-промишлени сгради - маази.
Между тях е тази. построена през 1873 г. от братя Минови Характерно за нея е, че мраморният надпис е на български и френски, но не и на турски език, което вероятно е прецедент за времето си.
Със своя характерен кобиличен покрив, сградата е сред най-красивите сгради от този вид в нашите земи. С названието си напомня друга, вече съборена сграда "Дебоя" (от френски Depot - което означава склад).
Истинската "Дебоя" е била средновековна каменна постройка, която се е намирала на мястото на днешната Попска градина – между "Парк Централ хотел" и църквата "Св. Димитър".
Легендите разказват, че до средата на 19. век над главния вход на "Дебоя" е имало старобългарски надпис, който указвал, че комплексът е построен от болярката Дража. Според преданията надписът бил свален от турски чиновник. Предполага се, че след падането на страната под турско робство "Дебоя" е свързана неизменно със съдбата на българските боляри, избивани от новата османска власт.
През 19 век комплексът е бил използван като турски военен склад, а турците наричали постройката Ташхан (каменен хан, хотел). Предполага се, че зданието е било и гостоприемница, приютяваща пътуващите по пътя Ямбол – Търново.
След 1920 година сградата е щаб на Третата пехтона балкано-дравска дивизия, а след 9.09.1944-а там се е помещавало окръжното управление на МВР. Днес мястото е заето от малка градинка с пейки.
|