|
Източник: Инфотуризъм Сливен, крепост "Туида" Ползването на източника е задължително .
Официално откриване пред Община Сливен - 6 октомври от 17:00 часа
Откриване на събора
на крепост "Туида" - 7 октомври от 11:00 часа
|
|
|
По покана на Община Сливен над 200 участници от цялата страна и чужбина ще пресъздадока живота и военното дело на обществата, населявали укреплението в периода от Късната античност до Второ българско царство.
Посетителите имаха възможност да добият представа за бита, традициите, културата, обичаите, военното дело и дори игрите на предците ни. Гладиаторски битки, сблъсъци на тежко въоръжени армии, опитни стрелци, занаяти, пазар на роби, вкусни гозби, походни юрти и шатри, облекла и много други ще изпълниха фестивалните дни.
Средновековен събор "Помни славата" се провежда ежегодно по случай празника на град Сливен – Димитровден. Той е организиран в духа на старата българска военна традиция – Есенния сбор на войските, който българите са провеждали в деня на змеебореца и великомъченик Димитър Мироточиви (Солунски).
Съборът се организира съвместно от Община Сливен и Клуб за средновековни военни изкуства "Ратина".
| |
|
Ден първи (06.10.2023 г.)
17:00 часа - Официално откриване пред Община Сливен
17:15 часа - Шествие на групите
Ден втори (07.10.2023 г.)
11:00 часа - Oткриване на събитието.
11:15 - 11:30 часа - Представяне на участниците
12:00 - 13:00 часа - Демонстрации по средновековни военни изкуства.
• Традиционна стрелба с лък
• Демонстрации на бойни сблъсъци
13:00 - 14:00 часа - Представяне на средновековните лагери на участниците – реконструкции на походни шатри, номадска юрта, облекло, въоръжение и средновековен бит и занаяти.
14:30 - 15:30 часа -Турнир по средновековна фехтовка.
14:30 - 16:00 часа - Турнир по традиционна стрелба с лък
15:30 - 17:30 часа - Представяне на средновековните лагери на участниците – реконструкции на походни шатри, номадска юрта, облекло, въоръжение и средновековен бит и занаяти
19:30 часа - Исторически спектакъл "Заветът на Кан Кубрат"
20:00 часа - Изпълнение на НФА "Българе"
20:30 часа - Огнен спектакъл "Пробуждане" на група "Палячи"
Ден трети (08.10.2023 г.)
09:00 – 10:00 часа Представяне на средновековните лагери на участниците – реконструкции на походни шатри, номадска юрта, облекло, въоръжение и средновековен бит и занаяти
10:30 - 12:00 часа - Открити уроци по средновековни военни изкуства, за гостите на събора
12:00 часа - Закриване на събора
| |
|
"Бели орлови", Сърбия , "Nokors", Румъния, НФА "Българе", Огнен спектакъл "ПАЛЯЧИ", Сдружение за възстановяване и съхранение на българските традиции – Авитохол, НД "Традиция" – клон Велико Търново, Българска школа за старинни войнски зкуства "Величие" ,Сдружение Ситалк – исторически реконструкции, Група "АНТИЧНА ТРАКИЯ", Сдружение "Чигот – исторически възстановки", Сдружение "Филипополис", Ludus Lupercalis, Via Praetoria, Ludus Traex, РД "Традиция" клон Панагюрище, Наемна дружина "Барадж", "Аркебузи", "Метал арчъри", Мариан и Мария Маньовски, Калина Атанасова, , Емил Маринов, Надежда Николова, Историческа работилница "Технитар", Йордан Сивков, Любомир Милинов, Клуб "Ратина" Татяна Велева, КБИ "Грифон", Екип Туида.
| |
|
|
Участници в съборa "Помни славата - Туида 2023" |
|
ЕКИП НА КРЕПОСТ "ТУИДА" ГР. СЛИВЕН
Екипът е сформиран през март 2015 г. и се състои от 4 екскурзоводи и 4 аниматори. Освен с ежедневната работа по обслужване на посетители и грижа за обекта, те са избрали да се занимават с реенакторска дейност като представят живота на българите от ранното средновековие във всички аспекти – военно дело: стрелба с лък от земя, работа с бич; облекло; въоръжение и снаряжение; занаяти: плъстене на вълна, тъкане на кори; средновековни игри; бит и др., служейки си с похватите на експерименталната археология.
От реновирането си, до днес, зад стените на "Туида" се организират различни събития: концерти, фестивали, събори, изложби, литературни четения, спектакли, работилници, семинари, тиймбилдинги и други частни събития, надигравания, надпявания и чествания на бележити дати и официални празници. Екипът работи много с деца и младежи и от 2016 г. поде инициатива "Помни славата в училище!", за посещения в учебни заведения и детски градини на територията на Община Сливен и региона, с цел представяне на дейността на обекта и запознаване с възможностите за работа с деца в него.
|
|
"Бели Орлови", Белград, Сърбия
Интерактивни работилници, като производство на свещи и средновековни забавления и игри. В лагере може да се срещнете с реконструктори участващи в битки с мечове и стрелци с традиционни лъкове.
|
Клуб по историческа възстановка "NOKORS", Букурещ, Румъния
Създадена е през 2018 г. като обществено сдружение без регистрация на юридическо лице. ОСНОВНИ НАПРАВЛЕНИЯ В ИСТОРИЧЕСКАТА ВЪЗСТАНОВКА: - материална култура на номадската общност на Златната орда от XIII век - XIV век - материална култура на гражданите на Златната орда от XIII век. - XIV в. (чиновници, търговци, занаятчии), включително населението на "националните" квартали на града – венецианци, генуезци, власи, молдовци, българи, руснаци. Малки посоки: - материална култура на номадския народ I-IX век
|
НФА "Българе"
Най-големият български частен фолклорен ансамбъл, създаден е на 1 октомври 2002 г. от хореографа Христо Ив. Димитров и неговата сестра Елена Андерсон, с активната финансова подкрепа на британския гражданин Ян Чарлз Андерсон.
|
ПАЛЯЧИ – Огнено и светлинно шоу Огнено и светлинно шоу от професионалисти с над 12 годишен опит. Иновативни техники и съвременни уреди. Шоута в зали и на открито.
|
Сдружение за възстановяване и съхранение на българските традиции – "Авитохол" – Варна
Сдружението е създадено през 2012 година от хора с различни професии и интереси, обединени от идеята за популяризиране на българската история, водени от желанието да възродят българския дух и да събудят заслужена гордост във всеки един българин.
|
Национално дружество "Традиция" – регионален клон град Велико Търново
Представя някои занаяти – свещарство, плетене на въжета, гребенарство, дърворезба, рисувана керамика , монетарство. Демонстрация на възможностите на хладните нападателни оръжия и на защитните такива. Стрелбата с лък и демонстрирация на стрелба с ловен арбалет.
|
"Сдружение за въздигане на българските войнски традиции - Величие"
Сдружението е основано на 6 май 2018 г. в село Неофит Рилски към "Исторически парк – Варна". Ръководител на сдружението е Милен Петров. Периода, който групата пресъздава е Античност и Средновековие по българските земи.
Основната цел на "Сдружение за въздигане на българските войнски традиции - Величие", е изследване и съхраняване на българските войнски традиции, реконструкция на облеклото и въоръжението през различните епохи и представяне на различните социални и културни аспекти от военния бит и живота на населението в античните и средновековни селища по нашите земи.
|
|
Сдружение "Ситалк - исторически реконструкции" - град Пловдив
Сдружение Ситалк носи гордо името на синът на Терес, могъщият тракийски владетел на Одриската държава; Ситалк е и прозвище на бог; Ситалк е и победен вик — Ксенофонт описва как траките след своя боен танц викали "ситалк, ситалк".
Групата за исторически реконструкции се занимава с пресъздаване на периода от античността с траки и македонци от бурния IV век пр. Хр., през периода на римската империя - с гладиатори, до великото преселение на народите и готите оставили своя отпечатък в тази епоха. В периода на средновековието са се съсредоточили в 13-14 век, както на българи така и на всички останали народи минали през нашите земи.
Организират и участват в различни исторически фестивали, чрез демонстрации подходящи за дадената епоха.
|
|
Група за исторически възстановки ''Антична Тракия''
В този си вид групата съществува от 2015 г. със седалище гр. Ямбол. Членовете на групата са около 10 и пресъздават елементи от бита, културата и военното дело на тракийските племена, в частност "пелтастите" от периода IV в. пр. н.е. до I в. след н.е. С дейността си групата цели да популяризира и демонстрира културното наследство на народите, населявали нашите земи.
|
Школа по конна езда "Мадарски конник"
Horse riding school "Madara horseman"
Основана през 2008 г., седалище София. Ръководител Димитър Труканов. Представя средновековни бойни умения от кон.
|
Гладиаторска школа "Ludus Lupercalis" (школата на войните-вълци)- Ямбол
Създадена е през 2018 г. в гр. Ямбол. Към момента включва четирима бойци, които пресъздават три основни типа гладиатори: мирмилон, димахейрос и хопломах. Школата участва в множество исторически фестивали в България: "Панаира на туристическите забавления и анимации в Кабиле", "Сердика е моят Рим", "Нике – играта и победата", "Пловдив – древен и вечен" и "Орел на Дунава".
Гладиаторът е боец, чието лице било "помрачено от прах, пот и кръв". За него античните автори казват, че той никога не би споделил своето място с "тези плахи души, които не познават вкуса на победата и горчивината на поражението…"
|
|
Сдружение "Виа Претория" Via Preatoria от гр. София.
Една от най-младите асоциация за исторически реконструкции в България, включва в редиците си участници с много опит в тази специфична и изискваща много познания и отдаденост дейност.
Асоциацията фокусира своите търсения в периода на "класическата" античност, късната античност и ранното средновековие. "Римският мир", дал закон и държавност на целия познат тогава свят, но отнел независимостта на цели народи и етноси. Създаването и удържането на империя, променила света завинаги. Отзвукът на римското величие върху днешната цивилизация и живота на обикновения човек в римската епоха. Ежедневието през вековете на свят, одухотворен от песните на Омир, променен от Христовото учение и рухнал под напора на нови и мощни народи, пожелали да владеят златните тронове на Рим и Константинопол.
В крайна сметка, Виа Претория се стреми да даде живот на българското историческо наследство, защото ние, днешните българи, носим отговорността да разкрием, разберем и разкажем историите на тези, живели преди нас по тези земи, техните страхове, копнежи, радости и трагедии. Защото те са нашите корени, ние – техните потомци, а плодът се познава по дървото - E fructu arbor cognoscitur.
|
|
Ludus Traex
Изучаване и пресъздаване на воините от древния свят, спартанци, легионери, гладиатори
|
РД "Традиция" клон Панагюрище
Реконструира "Дворът на болярина Рафаил" , управлявал крепостта Красен край Панагюрище до 1396г. Ще запознаем гостите на фестивала с военното дело, бит и култура в периода 13-14в. Средновековен лагер, кипящ от живот, ще бъде на разположение на посетителите.
|
|
Наемна дружина "Барадж" / Mercenary druzjina - "Baradj"– Пазарджик
Наемна дружина "Барадж" е група за историческа фул-контакт фехтовка, възстановяваща периодите IX-X и XII-XIII век на Балканите и Източна Европа.
Според легенди Барадж е име на бог - добър змей, покровител на Свещената Българска Династия Дуло. Дружината редовно се включва във фестивали за исторически възстановки по различни български крепости и мери сили със сродните клубове от България, Сърбия, Румъния, Русия и Полша. Взима и участия в исторически фестивали и извън България.
Според Петър Владов, който стои начело на дружината "Участието в историческите битки е хоби, което съчетава в себе си любовта към археологията, историята и бойните спортове".
|
|
Аркебузи
Представяне на ранни модели огнестрелни оръжия и аркебузи . Хусистите са били едни първите войни въвели масово използването на барутни оръжия по време на битка. Тяхната тактика на стрелба зад прикритието на мобилно укрепление направено от подредени в кръг или квадрат усилиени волски коли наречени вагенбурги е било използвано от Януш Хуниади в битката при Варна 1444 година.
Укрепените коли и стрелбата с ръчни огнестрелни оръжия, мортири и арбалети дават възможност на разбитата кръстоносна армия след смъртта на Владислав III Ягело да се изтегли.
Мая
Мая Иванова
|
"Метал арчъри" - Айтос
Стрелба с Традиционен лък
|
|
Сдружение "Клуб по средновековни военни изкуства - Ратина" - град Сливен
Основан на 22.11.2015 г., в деня в който Българската православна църква почита българския светец Михаил Воин (Българин). Клубът носи името на една отдавна загубена древна книга, спомената в сборника от обредни народни песни - "Веда Словена", в която се съдържали бойните песни на българите".
Целта на клуб "Ратина" е изследване на българското военно дело през Средновековието и неговото съхраняване под формата на традиционно военно изкуство, насочена към пресъздаване на средновековната бойна култура на българите и нейните ценности, чрез упражняване на тялото в определени форми на въоръжената борба - стрелба с лък, саблен бой, работа с копие и други оръжия. Като част от дейността на клуба са включени още: реконструкция на средновековното българско въоръжение и облекло, както и представяне на различните социални и културни аспекти от военния бит и живота на населението в ранно-средновековната крепост "Туида" - Сливен.
|
|
КБИ "Грифон"
Клуб бойни изкуства "Грифон" е сформиран през 2001 година , като член на Българската Федерация Шотокан Карате-До.
|
Сдружение за исторически възстановки "Филипопол"
Антично учстие на хоплит – облекло, въоръжение - Средновковен лагер на кръстоносци по българските земи: костюми, въоръжение, храна и дипломация.
|
|
СВОБОДНИ РЕЕНАКТОРИ |
|
Мария и Мариан Маньовски
Мариан Маньовски е може би единствения или един от малкото останали лъкоправци, редом с това е невероятен боец. Мария Маньовска - жената със златни ръце. Приказката "всичко да ти идва отръки" е като че ли казана специално за нея.
|
Калина Атанасова от град Варна е графичен дизайнер по професия, художник по образование, илюстратор по призвание, а по душа –момиче, от средновековието с игла и конец в ръка, реконструктор и дизайнер на исторически костюми и аксесоари, които са неизменна част от събитията възстановяващи средновековния бит и култура. Тя е и автор на книгата "Възстановки на средновековното българско облеклo (XIII – XIVв.)".
|
Петя Крушева
от гр. Пловдив – средновековната храна и медицина.
|
Емил Маринов от Шумен се занимава с монетосечене и металопластика. За изработване на своите изделия, използва исторически данни и фрагменти от намерените археологически находки. Взима участия в различни фестивали.
|
Надежда Николова
Изумява ни винаги - ако сега я гледаме облечена в царски одежди, утре ще я видите да заляга в окопите, а след това може би ще станете свидетели как прави ритуали за почит към боговете.
|
Историческа работилница "Технитар" Създатели на историческа работилница "Технитар" и олицетворяват приемствеността от поколение на поколение. Работилница за исторически реконструкции и възстановки ТЕХНИТАР съществува от 2015 г. Специализира се в изработване на различни предмети за бита, инструменти и оръжия от различни исторически епохи.
|
Йордан Сивков
Реконструктор на исторически събития, който е посветил е посветил свободното си време на проучването и изработката на обувки от различните периоди на стара България.
|
Любомир Милинов (Медовина) от град София e члeн нa Аcoциaциятa нa cвoбoднитe peкoнcтpyктopи и е дистрибутор на медовина от Словакия и Полша. За медовината той казва, че в дpeвнocттa вoйницитe ca я пpиeмaли, зa дa ca издpъжливи пo вpeмe нa вoeнни пoхoди. Билa e нaпиткa нa мъдpeцитe и нa пoeтитe.
|
Татяна Велева от град Сливен
Ръчно изработени медальони с изображения на прабългарски и тракийски символи
|
|
|
|
|