5.01.2019
Източник: sliveninfo.bg
Позоваването на източника е задължително.
На 12 януари 2019 г., между 9:00 и 14:30 часа, в зала "Май", 4 отбора от Сливен – ППМГ "Добри Чинтулов", ПГПЗЕ "Захарий Стоянов", 5-то СУ "Пейо Яворов" и Професионална гимназия по икономика "Д-р Димитър Табаков", 4 отбора от Ямбол – ПМГ "Атанас Радев", ЕГ "Васил Карагьозов", ПГХТТ, ПГИ "Г.С.Раковски" и СУ "П.К.Яворов"- Стралджа, се конкурираха в своите знания за ЕС и мястото ни в него.
Петимата състезатели от 24 членния отбор на ППМГ убедиха журито и публиката в това, че дискриминацията няма място в нашия живот. Антидискриминационните практики в ЕС и политиката на равноправие бяха представени на български и английски език от Ванина Вълкова, Ивана Мангинова, Ралица Жекова от 11.клас и десетокласниците Станислава Сярова и Стелиян Стефанов. Заслуга за колективния успех имат резервите – Златомира Караджова, Цветилин Цветилов и Йоана Демирева, както и още 16 ученици от 10. и 11. клас, помогнали в разработването на състезателните теми. Представянето на учениците е повод за особена гордост и за техните учители по История и цивилизация – г-жа Таня Еленска и г-жа Цветалина Топракчиева, както и учителя по философия г-жа Стефка Генчева.
Усилията на учениците от ППМГ "Добри Чинтулов", презентационните им умения, перфектният английски език и демонстрираното задълбочено познаване на проблемите ще бъдат достойно възнаградени и цялата група от 24 ученици, ръководена от двама учители и един представител на сливенските медии ще посетят в предстоящите пролетни месеци седалището на Европейския Парламент в Страсбург, където ще вземат участие в работата му.
По време на своя парламентарен ден в Страсбург около 500 европейски ученици участват в "заседания на комисиите" и в "пленарни заседания", разискват и гласуват резолюции, като разискванията се водят основно на френски и английски език. От мига, в който пристигнат в ЕП в Страсбург, учениците престават да представляват своето училище, а стават част от многоезичните работни групи, сблъскват се с многообразието на различните етнически и лингвистични особености. Чрез необикновения урок на този ден се подкрепя европейското гражданско образование и с дължимото уважение към културните и езиковите различия между държавите членки, се допринася за развитието на европейско съзнание.
|